מתנות ליום הולדת או התנדבות?

מתנות ליום הולדת או התנדבות : אמא של אחת הבנות מכיתתה של בתי, החליטה לארגן לבתה מסיבת יום הולדת 10 בצורה מקורית ויצירתית. במקום לבחור בספא לבנות, החלקה על הקרח, באולינג, מלחמת לייזר או כל הפעלה אחרת שרוב הילדים בגילה היו שמחים לקבל, היא בחרה שבתה והמוזמנים ליום הולדת, יתנדבו בעמותה לנזקקים בעיר מגורנו.
במסיבת ההתנדבות, הילדים מיינו פריטי מזון לפי קטגוריות, הרכיבו קרטונים ומילאו אותם בפריטי מזון והכינו סנדוויצ'ים. במקום מתנות יום הולדת, הילדים התבקשו להביא מזון לתרומה לנזקקים.

מתנות ליום הולדת

כשבתי סיפרה לי שהיא הוזמנה ליום הולדת בסגנון שונה, כהורה הרגשתי אי נוחות והרמתי גבה. האם זה באמת מקורי או נחוץ דווקא ביום ההולדת לחשוף את הילדים לנושאים כה כואבים כמו אנשים נזקקים? האם זה באמת הוגן לקחת מהילדים את הכיף וההנאה בגיל כה צעיר? האם אין אפשרות לעודד את הילדים להתנדב במסגרות אחרות? האם עלי לאסור על ילדיי לקבל מתנות כי זה גורם לנו להיראות כמו משפחה תאבת בצע המלמדת ומעודדת חומרנות בעוד שישנן משפחות שאין להם מה לאכול?
אחר שנרגעתי ועשיתי חושבים עם עצמי בפעם נוספת, הבנתי שאולי זה לא כזה נוראה ומדובר אולי בהזדמנות מעולה לתת ערכים ליילדי, ואם אני רוצה להיות אדם טוב ולחנך את הילדים לערכים ועזרה לזולת זאת הזמדנות מעולה להקנות לילדיי ערכים ואכפתיות לזולת והחוויה הזאת של להתנדב במקום לחגוג תיחרט בזכרונם של הילדים לשנים רבות.

אין ספק כי מסיבות ימי הולדת מפוארות עם המון פעלולים מוגזמים יכולים להגיע לסכומים לא מבוטלים, לצאת מכל פרופורציה, ולגרום במידה רבה לאי נוחות להורים רבים שילדיהם הוזמנו אליה.

רובנו נסכים שמסיבות ימי הולדת אלו מוגזמות הן מבחינת העלות והן מבחינת מתן ערכים לא ראויים לילדים. מצד שני, האם זה נכון להפוך ימי ההולדת לשופר למתן ערכים וחינוך, ולבקש מההורים לא להביא מתנות אלא מזון לנזקקים? ועוד לא דיברנו על מרכיב ההנאה והכיף ביום ההולדת.

מתנות ליום הולדת

אין ספק שכולנו מעוניינים שילדנו לא יגדלו פרזיטים וילמדו את החשיבות של העזרה לזולת וילמדו להושיט יד לנזקקים, אבל מדוע צריך לבטל את האירועים המשחקים, במיוחד את היום המיוחד הזה, יום ההולדת שבו ניתן לקבל תשומת לב, להיות במרכז הבמה ולקבל מתנות ליום הולדת, נשיקות והמון אהבה מאנשים שאוהבים אותנו. רק תחשבו על העינים הבורקות וההתרגשות של ילדנו כאשר הם פותחים את המתנות שהן קיבלו, העיניים נוצצות וההתרשות בשיאה, אז מדוע אנו צריכים לבטל ולקחת את זה מילדנו?

בנוסף לכך, לקיחת מרכיב ההנאה מילדינו, לא תעודד אותם בהכרח לעזור לזולת ולהיות קשובים לאנשים נזקקים. לעיתים זה יכול לגרום לפעולה הפוכה וליצור תסכול ואנטיגוניזם על כל בקשה שלנו לעזור לזולת.

צריך לקחת בחשבון, שפעולות חד צדדיות לכפות על ילדנו להתנדב ולעזור לזולת על חשבון רצונם הטבעי של הילדים להנות ולעשות כיף, יגרום לקונפליקטים וחיכוכים לא מעטים עם הילדים.

בנוסף לכך, ארגון ימי הולדת חינוכיים בסגנון "לא להביא מתנות ליום הולדת" יכולה לגרום לאי נעימות, לאי הבנה ולהביך את הורי הילדים שהוזמנו למסיבה ואת הילדים עצמם, כי לא מקובל ולא נהוג לא להביא מתנות לימי הולדת.

בנוסף לכך, משיחות שניהלתי עם מספר הורים שארגנו ימי הולדת ללא מתנות, מסתבר שחרף בקשתם לא להביא מתנות לאירוע, בסופו של דבר רוב הילדים עדיין הביאו מתנות, בין אם זה עקב אי הבנה או עקב תחשות אי נעימות להגיע ליום הולדת בידיים ריקות ללא מתנה.

כששאלתי את ילדיי, האם הם יהיו מוכנים לוותר על מתנות יום ההולדת שלהם, כדי לעזור לילדים נזקקים, הם הסכימו מייד, ואמרו שיעשו זאת ברצון, אך יחד עם זאת, שמתי לב מייד שהם נעשו עצובים ומוטרדים מעצם הידיעה שישנם ילדים נזקקים בעולם. התחילו לשאול מדוע הילדים הללו נזקקים, ומה קרה להם. השאלה גררה דיון חשוב ומעמיק, אך הרגשתי שישנן דרכים יעילות ומתאימות יותר, איך להציל את העולם ולחנך את ילדי לערכים ועזרה לזולת מבלי לבטל את המתנות לילדים.
לאחר דיון מעמיק, הילדים היציעו כמה דרכים יצירתיות כיצד ניתן לעזור ולתרום לזולת:

  • לבחור במשחקים וצעצועים שאין בהם צורך יותר או אינם מתאימים יותר לגילם, ולתרום אותם לילדים נזקקים. בדרך זו, הם ילמדו מצד אחד להעריך את מה שיש להם, ומצד שני ילמדו לתרום ולעזור לזולת.
  • לארגן פעילויות התרמה בבית ספר. עידוד הילדים לתרום מזמנם החופשי, ולארגן פעילות צדקה למען נזקקים יעזרו לנו לגדל את ילדינו נדיבים, מתחשבים, טובי לב ואזרחים טובים בעתיד.

מתנות ליום הולדת

האמת, זה לא באמת משנה, באיזה דרך תבחרו לחנך את הילדים לעזור לזולת, ודאו רק כי הילדים יהיו אלה שיוזמים ויקחו אחראיות על תהליך האירגון, התכנון והביצוע של הרעיון לעזור לזולת. חשוב מאד שהרצון והמוטיבציה לתרום ולעזור לאחרים תגיע מהילדים עצמם ולא מההורים, אחרת זה יגרום לקונפליקטים מיותרים. בנוסף לכך, על ההורים לדאוג לכך שהעזרה לזולת ונזקקים, לא תהיה על חשבון זמנם הפנוי של הילדים, החוגים, שיעורי בית או משחק עם חברים או יום הולדת 😊

תגובה אחת

השארת תגובה